76. rocznica powstania Armii Krajowej

Fot. PAP/Paweł Supernak

W Warszawie uczczono 76. rocznicę powstania Armii Krajowej. Podczas uroczystości z udziałem kombatantów, sztandarów, władz samorządowych i państwowych złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą generała Stefana Roweckiego „Grota”, pierwszego dowódcę Armii Krajowej, zamordowanego w 1944 roku w niemieckim obozie Sachsenhausen.

Uroczystość odbyła się na stołecznej Ochocie, przy budynku, w którym Gestapo aresztowało generała „Grota”. Bratanica Stefana Roweckiego, profesor Krystyna Rowecka-Trzebicka, podkreśliła, że środowa rocznica jest obchodzona 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Rowecka-Trzebicka przypomniała że, generał Rowecki „Grot” był przedstawicielem pokolenia, które zawsze chciało walczyć o niepodległość. Jej zdaniem, życiorys pierwszego dowódcy AK, to lekcja dla żyjących już w wolnej Polsce.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, powiedział, że generał „Grot” zaświadczał swoim życiem, iż miłość do Ojczyzny i współobywateli jest „najwyższym prawem, obowiązkiem i nakazem”.

Minister Kasprzyk podkreślił, że zarówno walcząc o odzyskanie niepodległości, jak i w czasie II wojny światowej, generał Stefan Rowecki nie zastanawiał się nad zasadnością prowadzenia tych działań.

 

W uroczystości wziął też udział Powstaniec Warszawski Jerzy Zakrzewski „Młot”, który mówił, że ponad 75 lat temu młodych Polaków popchnęła do walki niezgoda na bestialstwo Niemców.

 

Utworzona 76 lat temu Armia Krajowa była największym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie. W skład AK wchodziło około dwustu organizacji wojskowych. W okresie maksymalnej zdolności bojowej, w lecie 1944 roku, siły AK liczyły około trzystu osiemdziesięciu tysięcy żołnierzy.

IAR