Brytyjska para książęca z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego

fot. PAP/Paweł Supernak

Brytyjska para książęca, wraz z polską parą prezydencką, gościła w Muzeum Powstania Warszawskiego. Odbyło się tam spotkanie z polskimi i brytyjskimi weteranami. Brytyjscy goście oddali hołd ofiarom powstańczego zrywu, zapalając świece pod dzwonem „Monter”.

Wizytę w Muzeum poprzedziło uroczyste powitanie księcia Williama i księżnej Kate w Pałacu Prezydenckim, gdzie Andrzej Duda z małżonką podejmowali ich oficjalnym śniadaniem. Kwadrans po 15.00 William i Kate ponownie pojawili się w drzwiach Pałacu Prezydenckiego w towarzystwie polskiej pary prezydenckiej. Gospodarze odprowadzili członków brytyjskiej rodziny królewskiej przez dziedziniec. Pierwszymi witającymi ich były dzieci trzymające brytyjskie i polskie flagi. Wręczyły księżnej i pierwszej damie kwiaty.

Po pożegnaniu z prezydentem i jego małżonką, brytyjska para książęca podeszła do licznie zgromadzonych przed barierkami ludzi. Witani owacyjnie Kate i William pozdrawiali ludzi, podawali ręce, rozmawiali, podpisywali zdjęcia. Następnie odbyli krótki spacer Krakowskim Przedmieściem,

Po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego, para książęca pojechała do Warsaw Spire na spotkanie z przedstawicielami polskich i brytyjskich start-upów.

Wieczorem w Łazienkach Królewskich zaplanowano uroczyste przyjęcie z udziałem gości z Wielkiej Brytanii. Tam książę William wygłosi przemówienie.

Książęca rodzina wraz z dwojgiem swoich dzieci – blisko czteroletnim Georgem i dwuletnią Charlotte’ą – będzie w naszym kraju do środy. Oprócz Warszawy, odwiedzą Gdańsk oraz Muzeum Stutthof na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Z Polski polecą do Berlina.

IAR