Nie żyje Stanisława Śledziejowska-Osiczko, więźniarka Ravensbruck

fot. youtube.com

Zmarła Stanisława Śledziejowska-Osiczko, więźniarka hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck, w którym przeprowadzono na niej pseudonaukowe eksperymenty medyczne. Miała 92 lata.

W czasie wojny, od wiosny 1940 roku, należała do Związku Walki Zbrojnej, przemianowanego później na Armię Krajową. Była łączniczką i kolporterką prasy podziemnej. Za przynależność do konspiracji, w lutym 1941 roku została aresztowana przez gestapo. Miała wówczas szesnaście lat. Więziona w Zamku Lubelskim, poddana torturom, ostatecznie została skazana na karę śmierci i we wrześniu 1941 roku przewieziona do obozu Ravensbruck.

 

W latach 1942-1943 Stanisława Śledziejowska-Osiczko została poddana pięciu eksperymentom medycznym.

 

Doświadczenia miały służyć przede wszystkim skróceniu czasu leczenia ran żołnierzy, którzy jak najszybciej mieli wrócić na front. Wykonywano je na w pełni sprawnych, zdrowych kobietach, które okaleczano, a następnie do ran wprowadzano ciała obce, na przykład szkło, igły, tkaniny, a także zakażano je. Mało to imitować warunki frontowe. Okaleczenia często były trwałe, wiele ofiar nie przeżyło okrutnych doświadczeń.

To właśnie zmarłe koleżanki wspominała Stanisława Śledziejowska-Osiczko miesiąc temu, kiedy była w Ravensbruck.

 

Po wyzwoleniu Stanisława Śledziejowska-Osiczko wróciła do Polski. Mieszkała w Świdniku, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i Jarosławiu. Ze względu na zły stan zdrowia pracowała bardzo krótko i poświęciła się wychowaniu trzech synów.

Po badaniach lekarskich w 1958 roku, na Akademii Medycznej w Warszawie, była na leczeniu w Stanach Zjednoczonych. Później otrzymała rentę specjalną. Ból operowanych nóg towarzyszył jej do końca życia.

W latach 1939-1945 w obozie Ravensbruck Niemcy więzili ponad sto trzydzieści dwa tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około dziewięćdziesiąt dwa tysiące. Spośród czterdziestu tysięcy Polek, obóz przeżyło osiem tysięcy.

W latach 1942-1944 w KL Ravensbruck przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na osiemdziesięciu sześciu kobietach, w tym siedemdziesięciu czterech Polkach.

IAR