Parafie z Polski i Rosji rozpoczynają współpracę

fot. wspomozycielka.waw.pl

Na początek pięć parafii z archidiecezji warszawskiej nawiązało kontakty z parafiami na Syberii. Ich proboszczowie i wierni świeccy lecą 28 maja do Irkucka, aby na miejscu przekonać się, w czym mogą sobie wzajemnie pomóc.

– Docelowo to będzie wspólna modlitwa, wzajemne odwiedziny, pomoc materialna i wymiana dzieci i młodzieży – mówi ksiądz Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, odpowiedzialny za ten projekt.

28 maja do Irkucka leci ksiądz Jan Szubka, proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie. – Po doświadczeniach Światowych Dni Młodzieży, kiedy gościliśmy u siebie pielgrzymów, jesteśmy pełni zapału do współpracy z parafią Niepokalanego Poczęcia w Irkucku – podkreśla.

Zwraca on uwagę, że może to być wzruszające przeżycie, bo wiele osób, które mieszkają na Syberii, ma polskie korzenie. Kapłan powiedział, że z radością gościłby u siebie w parafii młodzież z tamtych terenów. – Pewnie im samym niezręcznie jest mówić, czego potrzebują, pojedziemy i zobaczymy – dodaje.

Ksiądz Szubka jest też pewny, że jego parafianie włączą się w to wsparcie, bo wielkie serca okazali już podczas zbiórki dla rodzin z Syrii. Proboszcz zwraca uwagę, że wielu księży i kleryków pracujących w jego parafii obecnie posługuje na Syberii i w Kazachstanie.

IAR