Trwa III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.

PAP/Tomasz Gzell

W Senacie rozpoczął się III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Uczestniczą w nim reprezentanci 26 państw, między innymi: Austrii, Słowacji, Słowenii, Czech, Węgier, Bułgarii czy Armenii. Powitali ich gospodarze: marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Marek Kuchciński mówił o potrzebie zacieśniania relacji między krajami regionu.

– Łączy nas przekonanie o potrzebie wzmacniania stosunków dyplomatycznych między nami, bo dotychczasowe to zdecydowanie za mało – zaznaczył Marek Kuchciński.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że wielowymiarowa współpraca między krajami Europy Środkowej i Wschodniej jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebna. Powiedział, że służą temu: inicjatywa Trójmorza, Grupa Wyszechradzka, Grupa B9, Partnerstwo Wschodnie, Grupa Warneńska oraz dzisiejszy szczyt w Warszawie.

Uczestnicy Szczytu będą rozmawiać między innymi o polityce transportowej, energetyce, polityce migracyjnej, czy roli parlamentów w polityce międzynarodowej. Jutro wezmą udział w Zgromadzeniu Narodowym z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu RP i 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

IAR