Ostatnie pożegnanie Wiktora Węgrzyna

fot. PAP/Tomasz Gzell

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pochowano urnę z prochami twórcy i komandora międzynarodowych Rajdów Katyńskich Wiktora Węgrzyna. Żegnali go licznie zgromadzeni uczestnicy i kapelani rajdów, poczty sztandarowe, przedstawiciele Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji i Niemiec, władze państwowe i samorządowe Polski.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył biskup Michał Janocha. Koncelebrowało ją wielu kapłanów, w tym biskup kamieniecki Leon Dubrawski.

Ojciec Marek Kiedrowicz z Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego Katyńskiego podczas homilii mówił, że całe życie Wiktora Węgrzyna było służbą w walce o prawdę o Katyniu.

 

Marszałek senior Sejmu i działacz opozycji antykomunistycznej Kornel Morawiecki mówił, że Wiktor Węgrzyn był osobą łączącą narody.

 

Z kolei biskup biskup diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski wspominał, że Wiktor Węgrzyn, wraz z Motocyklowym Rajdem Katyńskim, zawsze pamiętał o poległych na Kresach Polakach.


Wiktor Węgrzyn był również inicjatorem motocyklowych zlotów imienia księdza Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze. Po długiej chorobie zmarł 17 stycznia w Chicago. Miał 77 lat.

IAR