Zmodernizowana Izba Pamięci Generała Kuklińskiego

fot. PAP/Jacek Turczyk

W Warszawie z udziałem Wojska Polskiego i żołnierzy NATO uroczyście otwarto zmodernizowaną Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego. Nowe dokumenty, mapy i filmy związane z pierwszym polskim żołnierzem w NATO można oglądać w multimedialnej formie.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego „nigdy nie było miejsca na relatywizowanie historii”.

 

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał dyrektor ponownie otwartego muzeum Filip Frąckowiak. Premier napisał, że generał Kukliński pozostaje „jedną z najbardziej tragicznych postaci naszej historii najnowszej”.

 

– W muzeum można zobaczyć osobiste pamiątki po generale Kuklińskim, między innymi jego mundur czy zegarek, ale także mapy Układu Warszawskiego pokazujące plany sowieckiego ataku na Zachód Europy – wyjaśnia Filip Frąckowiak.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował Filipa Frąckowiaka Medalem Pro Patria. Izbę Generała Ryszarda Kuklińskiego otwarto dwanaście lat temu z inicjatywy jego pełnomocnika i przyjaciela Józefa Szaniawskiego.

Ryszard Jerzy Kukliński był pułkownikiem Wojska Polskiego. Przez wiele lat przekazywał amerykańskiemu wywiadowi tajne dokumenty dotyczące wojsk Układu Warszawskiego oraz nuklearnych planów ZSRR. Sąd stanu wojennego zaocznie skazał go na karę śmierci za zdradę i szpiegostwo. Dopiero osiem lat po upadku PRL został zrehabilitowany i uniewinniony. W listopadzie 2016 roku prezydent Andrzej Duda mianował go pośmiertnie na stopień generała brygady.

IAR