100-lecie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

fot. ordynariat.wp.mil.pl

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że najwyższym motywem służby żołnierzy i kapelanów wojskowych jest miłość Ojczyzny.

W homilii podczas mszy świętej dziękczynnej w 100-lecie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego kardynał Nycz podkreślił, że tym miłość Ojczyzny w imię haseł Bóg, Honor, Ojczyzna kierowała działaniami pierwszego biskupa polowego wojska Polskiego, wybranego w 1919 roku, Stanisława Galla.

 

Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że wartość ofiary jest ważną wartością, na którą otwierają się kapelani wojskowi.

 

Mszy świętej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Używał pastorału z 1919 roku, który był własnością pierwszego biskupa polowego Wojska Polskiego Stanisława Galla.

W koncelebrze mszy świętej uczestniczyli biskup polowy generał dywizji Józef Guzdek, generał dywizji arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, biskupi polowi z Niemiec i Stanów Zjednoczonych, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz kapłani, kapelani. We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że kapelan nie idzie z żołnierzami, żeby walczyć, ale żeby być z nimi, służyć Bogu, ojczyźnie i człowiekowi. Prezydent dodał, że nikt sobie nie wyobraża, żeby kapelan odmówił żołnierzom posługi.

 

We mszy świętej uczestniczył także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

IAR