133. rocznica urodzin Roberta Schumana

fot: Krzysztof Jędrasik

Z okazji rocznicy urodzin Roberta Schumana, w kościele Świętego Krzyża w Warszawie odprawiono Msza Świętą w intencji jego beatyfikacji.

Dwukrotny premier Francji uznawany jest za jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO. Od 2004 roku jest także Sługą Bożym Kościoła katolickiego.

Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy warszawski – Piotr Jarecki. W homilii, duchowny wielokrotnie podkreślił, że świętość jest dziełem Boga w człowieku. Przykładem działania Jego łaski jest także życiowa postawa Roberta Schumana.

 

Trzeba modlić się, aby współcześni politycy wyznający wiarę w Chrystusa, również umieli ją mądrze łączyć z działalnością publiczną – dodał bp Jarecki.

 

Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 w Luksemburgu. Był reformatorskim ministrem finansów oraz ministrem spraw zagranicznych Francji. Był jedną z kluczowych postaci kształtujących obraz powojennej Europy i stosunków transatlantyckich. Zmarł 4 września 1963 roku we Francji. Jego proces beatyfikacyjny trwa od 15 lat.

Krzysztof Jędrasik