600 wydarzeń niepodległościowych organizowanych przez Polonię

fot. pixabay.com/Arcaion/CC0 Public Domain

Na całym świecie odbędzie się w tym roku ponad 600 wydarzeń z okazji stulecia niepodległości, organizowanych przez Polonię. Poinformował o tym departament współpracy z Polonią i Polakami za granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Organizacje polskie mają na ten cel otrzymać z budżetu około 11 milionów złotych. „W tym roku cała aktywność środowisk polonijnych jest podporządkowana obchodom rocznicy odzyskania niepodległości” – mówi Iwona Kozłowska, wicedyrektor departamentu współpracy z Polonią i Polakami za granicą. „Niezależnie od tego, czy są to organizacje polonijne, czy na przykład szkoły polskie departamentu. Polonia ma być nie tylko uczestnikiem obchodów wielkiego jubileuszu, ale przede wszystkim ich kreatorem, gospodarzem” – podkreśliła Iwona Kozłowska. Dodała, że w organizacji obchodów stulecia niepodległości wspólnoty polonijne wspierają tak zwane „polonijne rady konsultacyjne”.

Zagraniczne obchody stulecia niepodległości Polski organizuje też Instytut Adama Mickiewicza. Przygotował on ponad 200 przedsięwzięć muzycznych, teatralnych, artystycznych i literackich. Mają one zachęcić zagranicznych twórców do inspirowania się polską kulturą. Wśród zaplanowanych wydarzeń są między innymi koncert „Moniuszko i Paderewski” w Wiedniu, prezentacja polskiego jazzu w Bremie, przedstawienie „Pana Tadeusza” w Wilnie czy wystawa polskiego designu w Mediolanie.

IAR