8 kwietnia spotkanie "Polska 966 – 1966 – 2016" w Centrum Myśli Jana Pawła II

plakat chrzestW kwietniu obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski. Z tej okazji Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza w piątek 8 kwietnia na spotkanie zatytułowane „Polska 966 – 1966 – 2016”.

Prof. Krzysztof Ożóg, mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawi najbardziej aktualny stan wiedzy historycznej na temat okoliczności, w których książę Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu, a także zarysuje skutki tego kroku dla Polski i sąsiadów z regionu.

Dr hab. Paweł Skibiński, historyk Kościoła z Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Myśli Jana Pawła II, opowie o polskim Millenium. Przypomni rozmach programu wydarzeń Tysiąclecia zaplanowanego przez Kościół katolicki w Polsce pod przewodnictwem Prymasa Tysiąclecia, a także zwróci uwagę na znaczenie Milenium zarówno w jego wymiarze polskim, jak i – co dostrzegane jest znacznie rzadziej – zewnętrznym.

Prelekcjom towarzyszyć będzie dyskusja. Organizatorzy mają nadzieję na rozmowę o znaczeniu ponadtysiącletniej ciągłości tożsamości chrześcijańskiej Polski również dziś.

Uczestnicy będą mogli zaopatrzyć się w książkę prof. Krzysztofa Ożoga „966. Chrzest Polski” (Wyd. Biały Kruk, Kraków 2015) i – jeśli będzie takie życzenie – po spotkaniu zdobyć dedykację autora.

Spotkanie „Polska 966 – 1966 – 2016” odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Myśli Jana Pawła II przy ulicy Foksal 11 (I piętro) w piątek 8 kwietnia o godzinie 18.00.

Radio Warszawa sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.