Abp Pennacchio na spotkaniu dyplomatów w Pałacu Prezydenckim

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Nuncjusz apostolski w Polsce apeluje do Polaków o pojednanie i troskę o uchodźców. Arcybiskup Salvatore Pennacchio mówił o tym w czasie czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z akredytowanymi w Polsce dyplomatami z całego świata.

Włoski duchowny, który jest przedstawicielem Watykanu w Polsce, przypomniał grudniowe wystąpienie prezydenta Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym. Zaapelował o jedność wszystkich Polaków i cytował słowa prezydenta o przypadającym w tym roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości.

– Podkreślał Pan, że potrzeba ducha, który jednoczy Polaków jako społeczeństwo i sprawia, że chcą oni być jednym narodem. Wyraził Pan myśl, że tegoroczny jubileusz jest najlepszą okazją, by odbudować poczucie wspólnoty narodowej bez którego nie można stworzyć nowoczesnego, sprawiedliwego i silnego państwa – mówił Pennacchio.

Arcybiskup apelował też do Polaków o opiekę nad uchodźcami.

– Ludzie uciekają przed wojnami, głodem, prześladowaniem, biedą czy degradacją środowiska. To tacy sami ludzie jak my. Kobiety i mężczyźni, dzieci, młodzi i starsi, którzy szukają miejsca, by żyć w pokoju. Tymczasem stają się ofiarami dyskryminacji, uprzedzeń i ksenofobii – dodał Pennacchio.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział przedstawiciele około stu pięćdziesięciu krajów i instytucji w tym ponad stu placówek dyplomatycznych działających w Polsce.

IAR