Abp Scicluna: na biskupach spoczywa wielka odpowiedzialność

fot. PAP/ Maciej Kulczyński

Arcybiskup Malty Charles Scicluna powiedział, że ma nadzieję, iż polscy biskupi pomyślnie rozwiążą problem pedofilii w polskim Kościele. Arcybiskup, sekretarz pomocniczy watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, wziął udział w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu.

Jak podkreślał duchowny – Wierni, którzy powierzają księżom swoje dzieci, muszą być pewni, że będą one bezpieczne.

Abp Scicluna:

Nie tracę nadziei i nigdy jej nie stracę, nie mamy innego wyjścia. Ale żeby poprawić sytuację potrzebujemy wszystkich ludzi w Polsce. Jak mówi papież Franciszek, musi zaangażować się cały lud boży. To nie jest jedynie odpowiedzialność biskupów. W tej kwestii na biskupach spoczywa wielka odpowiedzialność, ale spoczywa również ona na nas wszystkich, aby rozwiązać tę sprawę.

Jak podkreślił arcybiskup Malty, dzieci i młodzi ludzie zasługują na to by być chronione i to jest to do czego powinniśmy dążyć.

Podczas obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski duchowni dyskutowali między innymi na temat piętnastej rocznicy powstania Diecezji Świdnickiej i osiemset lecia sanktuarium w Wambierzycach. Podczas obrad omawiany był również program duszpasterski a także sprawy rodziny, migracji, wybrano także sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Sekretarzem generalnym ponownie został biskup Artur Miziński.

IAR