Akcja kolejarzy Kolej na Ciebie – Uratuj Życie!

fot. twitter.com/PKP_SA

W Warszawie i jedenastu innych miastach w Polsce, przy dworcach kolejowych prowadzona jest akcja „Kolej na Ciebie – Uratuj Życie!”. Akcja organizowana po raz trzeci przez PKP we współpracy m.in. z ministerstwem infrastruktury i ministerstwem zdrowia, to odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie na krew w czasie wakacji.

– W okresie wakacyjnym wielu regularnych krwiodawców wyjeżdża na urlopy, a zapotrzebowanie na ten cenny surowiec wzrasta, dlatego akcje takie jak ta są bardzo ważne – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

– Ta krew jest potrzebna każdemu. Ofiara wypadku komunikacyjnego potrzebuje co najmniej 10 dawców, przeszczep wątroby to już 20 dawców, choroba nowotworowa to nawet do 80 dawców tygodniowo, którzy wspomagają leczenie – powiedział Sławomir Gadomski.

Podczas dwóch poprzednich takich akcji udało się zebrać łącznie 161 litrów krwi, a tylko w ubiegłym roku zaangażowało się w nią ponad 300 osób.

– Wielu z tych, którzy oddają dzisiaj krew to kolejarze – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP S. A.

– Czasami uczestniczymy w różnych akcjach ratunkowych i wiemy, że krew potrafi uratować życie. Dlatego nikogo nie trzeba było namawiać do wzięcia udziału w tej akcji – powiedział Krzysztof Mamiński.

Krew jest pobierana w przystosowanych to tego autokarach. Tuż po 10.00 przed takim mobilnym centrum poboru krwi w Warszawie ustawiła się kolejka. „Chcemy pomóc innym, to olbrzymia satysfakcja” – mówią krwiodawcy.

Akcja „Kolej na Ciebie – Uratuj Życie!” oprócz Warszawy odbywa się przy głównych dworcach w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Tarnowie, Szczecinie i Wrocławiu. Zbiórka krwi potrwa do 14:00.

IAR