fot. EPA/AHMED JALIL Dostawca: PAP/EPA

Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce działać na rzecz powrotu irackich chrześcijan i ich zamieszkania na terenach północnego Iraku. Grupa Polaków przed świętami odwiedziła między innymi Irbil, gdzie część chrześcijan mieszka w obozach, Karakosz i inne miejscowości wokół Mosulu.

Ksiądz Waldemar Cisło z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie mówi, że część z chrześcijan, którzy wrócili, już przeniosła się do mieszkań i że w chrześcijańskiej dzielnicy w Irbilu są świątecznie udekorowane domy.

 

Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i PKWP są w trakcie przekazywania pomocy dla Irakijczyków. Przed świętami zorganizowały wysyłkę pięciu tysięcy plecaków, które zostały po Światowych Dnia Młodzieży i dwieście podarowanych przez jedną z firm oraz buty sportowe.

Ksiądz Waldemar Cisło powiedział, że duża pomoc popłynęła do Iraku dzięki odbiorcom polskich mediów.

 

Wojna w Iraku trwa od 2003 roku. Od jej rozpoczęcia liczba chrześcijan drastycznie się zmniejszała. W 2014 roku islamistyczna organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie zdobyła Mosul i równinę Niniwy. Napastnicy niszczyli krzyże i świątynie i wypędzali chrześcijan ze zdobytych terenów.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi także esemesową akcję pomocy chrześcijanom w Iraku.

IAR