Asia Bibi w Kanadzie

fot. PAP/EPA.

Pakistańska chrześcijanka Asia Bibi opuściła Pakistan i jest już prawdopodobnie w Kanadzie. Na początku roku kobieta została ostatecznie oczyszczona z zarzutów bluźnierstwa. Jej sprawa stała się głośna na całym świecie, a uniewinnienie kobiety wywołało gwałtowne protesty radykalnych muzułmanów w Pakistanie.

Władze Pakistanu oficjalnie potwierdziły podawane w ostatnich godzinach informacje, że 47-letnia chrześcijanka opuściła kraj. Nie podano, dokąd udała się kobieta, ale jej prawnik poinformował, że Asia Bibi wylądowała już w Kanadzie. To właśnie w tym kraju znajdują się jej dwie córki.

Asia Norin znana jako Asia Bibi spędziła 10 lat w pakistańskim więzieniu. Chrześcijanka wdała się w sprzeczkę z muzułmańskimi kobietami i w rezultacie została oskarżona o znieważenie proroka Mahometa i bluźnierstwo. W Pakistanie grozi za to kara śmierci. Po niemal dekadzie spędzonej w więzieniu, kobieta została oczyszczona z zarzutów i wypuszczona na wolność. Jej uniewinnienie wywołało jednak wściekłość radykalnych islamistycznych ugrupowań w Pakistanie. W obawie przed linczem kobiety, władze trzymały ją w ukryciu w Islamabadzie.

Islam jest podstawą ustroju politycznego Pakistanu, a prawo dotyczące bluźnierstwa jest popierane przez większość społeczeństwa. Od lat 90. w Pakistanie skazano już dziesiątki chrześcijan, a co najmniej 65 osób zostało zabitych w ulicznych linczach w związku z oskarżeniami o bluźnierstwo. Chrześcijanie stanowią w Pakistanie zaledwie 1,5 procent populacji.

IAR