Bezpłatnie przebadaj płuca podczas Dni Spirometrii

dni-spirometriiWystarczy kilka wdechów i wszystko wiadomo. Spirometria jest podstawowym badaniem służącym do oceny sprawności wentylacyjnej układu oddechowego.

Spirometria pozwala rozpoznać obturację i umożliwia ocenę stopnia jej ciężkości, jest konieczna do rozpoznania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i pożądana w przypadku astmy.

Pod hasłem „Włącz opcję aktywną” obchodzone są w całym kraju Dni Spirometrii. Do 17 września w ponad dwustu czterdziestu placówkach można skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych i sprawdzić w jakim stanie są nasze płuca.

Spirometrię powinny wykonać przede wszystkim osoby po czterdziestym roku życia, które palą papierosy i mają duszność, kaszel, świsty przy oddychaniu lub są narażone na wdychanie dymów i pyłów z zanieczyszczonego powietrza – mówi lekarz pulmonolog Helena Rozmus z Poradni Pulmonologicznej.

Pierwszym krokiem jest wspomniane badanie spirometryczne. Jest proste, nieinwazyjne, z szybkim wynikiem – zapewnia Maria Buk, pielęgniarka wykonująca badania.

W ciągu ostatnich czterech lat ponad trzydzieści tysięcy Polaków wykonało badanie spirometryczne. U piętnastu procent badanych uzyskano nieprawidłowe wyniki.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc rozwija się średnio przez dwadzieścia-trzydzieści lat. Późno wykryta i nieleczona, na którą cierpi co dziesiąty dorosły Polak, prowadzi do inwalidztwa oddechowego i przedwczesnej śmierci. Choroba znajduje się w czołówce przyczyn zgonów – co roku z jej powodu umiera w naszym kraju czternaście tysięcy osób.

Radio Via Rzeszów