„Boże Narodzenie to zemsta pokory na arogancji”

fot. PAP/Photoshot

Papież Franciszek poświęcił swoją środową katechezę zbliżającym się świętom Narodzenia Pańskiego. – Obchodzenie Bożego Narodzenia to przyjęcie na ziemi niespodzianek Nieba – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej podkreślił, że często Boże Narodzenie poprzedza kampania reklamowa, zachęcająca do kupowania wymyślnych prezentów. Tymczasem gusty Boga są inne, a Boże Narodzenie obfituje w niespodzianki, których kulminacją jest fakt, że Najwyższy to małe dziecko.

Papież powiedział:
„Przeżywać Boże Narodzenie to dać się wstrząsnąć Jego zaskakującą nowością. Narodziny Jezusa nie zapewniają uspokajającego ciepła w kominku, ale boski dreszcz, który wstrząsa historią. Boże Narodzenie to zemsta pokory na arogancji, prostoty na obfitości, milczenia na zgiełku, modlitwy na „moim czasie”, Boga, na moim ja”.

W obliczu pokus skoncentrowania się na komercji i konsumpcjonizmie Franciszek zaapelował, by nie zeświecczać Bożego Narodzenia i nie zapominać o Tym, Którego świętujemy.

Papież dodał, że święta Bożego Narodzenia będą wówczas, jeśli podobnie jak Józef, uczynimy miejsce na milczenie; jeśli, podobnie jak Maryja, powiemy Bogu „Oto jestem”.

– Niech przeżywanie Bożego Narodzenia pomoże wam przyjmować niespodzianki i wyzwania Boga – powiedział papież Franciszek do pielgrzymów polskich pozdrawiając ich podczas audiencji.

Ojciec Święty do Polaków:
„Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, życzę wam szczęśliwego Bożego Narodzenia, pełnego pokoju, miłości i pogody ducha, jakie przynosi nam Pan zrodzony między nami. Przeżywanie tajemnicy wcielonego Słowa niech wam pomoże przyjmować niespodzianki i wyzwania, przez które Jezus wzywa nas, byśmy wyszli z zagród naszej wygody, aby być z Nim i z tymi, których On kocha. Niech Bóg wam błogosławi!”

W audiencji ogólnej w auli Pawła VI w Watykanie udział wzięło ok. 5 tys. wiernych z całego świata.

KAI