Bp Guzdek: bez znajomości przeszłości, nie można budować przyszłości

fot. Magdalena Gronek

Naród który nie zna swojej historii i jej bohaterów nie ma przyszłość – podkreślił bp Józef Guzdek apelując do harcerzy by zawsze szukali prawdy i szanowali korzenie z których wyrośli.

Uroczystą mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego zakończył się Zlot Harcerzy z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wzięło w nim udział ponad 1200 harcerzy i harcerek ze wszystkich najważniejszych organizacji działających w Polsce. Przebiegał on pod hasłem „Dziś – jutro – pojutrze”.

Przywołując w homilii obraz winnego krzewu, bp Guzdek podkreślił, że bez znajomości przeszłości, nie można budować przyszłości.

 

– By zrozumieć naszą historię niekiedy, trzeba dotknąć miejsc pamięci, spotkać świadków wydarzeń – mówił duchowny dziękując harcerzom za ich obecność i zaangażowanie.

 

W ciągu trzech dni zlotu harcerze wzięli udział w warsztatach, grze miejskiej oraz pogrzebie harcmistrza Ryszarda Białousa – jednego z najwybitniejszych instruktorów harcerskich Szarych Szeregów, który podczas Powstania Warszawskiego był dowódcą harcerskiego batalionu „Zośka”.

Magdalena Gronek

W planach dzisiejszych obchodów są m.in. msza święta w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. O godz. 18:00 będzie jej przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Transmisja w Radiu Warszawa. Natomiast o godz. 20:30 na Placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni powstańczych „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”. To wydarzenie także będziemy transmitować w Radiu Warszawa.