Bp Guzdek: wielu Powstańców największe motywacje czerpało z Ewangelii

fot. Magdalena Gronek

– Powstańcy Warszawscy zaświadczyli wobec całego świata, że godność Polaka i prawo do poszanowania wolności narodu są wartościami nadrzędnymi – podkreślił bp Józef Guzdek.

W uroczystościach na placu Krasińskich wzięły udział najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą i i premierem RP Mateuszem Morawieckim. Byli także przedstawiciele władz samorządowych, Powstańcy oraz licznie zebrani mieszkańcy stolicy.

W homilii Biskup Polowy Wojska Polskiego podkreślił, że na polu walki obok uzbrojenia i wyszkolenia niezbędna jest wewnętrzna motywacja.

 

Przywołując wkład polskiego duchowieństwa w przetrwanie ciemnej nocy okupacji oraz w odzyskanie wolności bp Guzdek zwrócił uwagę na znaczenie posługi kapelanów.

 

Bp polowy Wojska Polskiego wyraził nadzieję, że młode pokolenia Polaków pozostanie wierne ideałom, które przyświecały Powstańcom.

 

Na zakończenie liturgii bp Guzdek zaapelował o zgodę i jedność w czasie przeżywania tegorocznych uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Uroczystości zwieńczył Apel Poległych.

 

Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Wieczór zakończył koncert „Tak Tęsknię”.

Magdalena Gronek