Bp Solarczyk: Bóg nieustannie okazuje nam swoją łaskę

fot. Magdalena Gronek

W uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela bp Marek Solarczyk przewodniczył  mszy św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. W czasie liturgii poświęcił obraz Przemienienie Chrystusa na Górze Tabor, św. Jana Chrzciciela, który do czasu konsekracji w 1781 roku był jednym z patronów świątyni, oraz wizerunek św. Jana Pawła II.

– Niech te wizerunki przypominają nam, że jesteśmy cenni w Bożych oczach – powiedział w homilii bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

 

– By przyjąć dar Boga niekiedy potrzeba czasu i wyciszenia czego przykład pokazuje nam Zachariasz ojciec Jana Chrzciciela – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

 

Parafia w Radzyminie została erygowana przez biskupa płockiego i księcia mazowieckiego Konrada. Pierwszy kościół zbudowano z drewna. W latach 1773-1780 ówczesna właścicielka Radzymina i sąsiednich folwarków, Księżna Eleonora Czartoryska z domu Waldstein, hrabina austriacka, małżonka księcia Michała, wielkiego kanclerza Księstwa Litewskiego, wzniosła w Radzyminie jednonawowy kościół murowany. Konsekracji świątyni w 1781 roku dokonali: biskup płocki książę Michał Poniatowski wraz z biskupem Adamem Naruszewiczem. 25 marca 1992 r. kościół parafialny został wyniesiony do godności kolegiaty i erygowano kapitułę.

Magdalena Gronek