Bp Solarczyk: dzięki tym, którzy złożyli życie na ołtarzu Ojczyzny, my możemy żyć

fot. Magdalena Gronek

– Miłość zwycięża lęk i podziały broniąc daru życia. Świadectwem tego są bohaterowie roku 1920 – podkreślił bp Marek Solarczyk.

W 99. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w Radzyminie na Cmentarzu Polskich Żołnierzy Poległych w 1920 roku, odbyła się uroczysta msza św. z udziałem przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych i Wojska Polskiego. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Nawiązując w homilii do tajemnicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bp Marek Solarczyk podkreślił, że jest Ona Tą, która niesie i odkrywa człowiekowi niebo.

 

– Ci, którzy w roku 1920 stanęli do walki z najeźdźcą, bronili daru życia i miłości w świecie, który próbuje te wartości zniszczyć – powiedział duchowny.

 

Nawiązując do wizyty papieża Jana Pawła II w Radzyminie bp Solarczyk podkreślił, że dzięki tym, którzy 99 lat temu złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, my możemy dziś żyć.

 

Po uroczystej mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 roku w Radzyminie odbył się Apel Poległych. Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce.

Magdalena Gronek