Bp Solarczyk: Powstańcy uczą nas dumy z bycia Polakiem

Muzeum Powstania Warszawskiego

Nawiązując do wydarzeń sprzed 74 lat biskupp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zwraca uwagę, że postawa Polaków 1 sierpnia 1944 roku uczy nas, że jest coś takiego jak dobro wspólne, które wymaga heroizmu, a nawet poświęcenia swojego życia.

 

– Świadectwo Powstańców jest również zaproszeniem do refleksji nad naszą odpowiedzialnością za losy Ojczyzny – zwraca uwagę bp Marek Solarczyk.

 

W godzinie „W” w stolicy zawyją syreny, a w kościołach zabiją dzwony. Minutą ciszy mieszkańcy miasta oddadzą cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego. W tym samym czasie władze państwowe złożą wieńce przy pomniku „Gloria Victis” na Wojskowych Powązkach.

Wieczorem o 19.30 pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy rozpocznie się modlitwa ekumeniczna. Następnie zostanie odprawiona Msza św. w intencji Warszawy.

Zgodnie z tradycją na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone Ognisko Pamięci. Bedzie ono płonąć przez 63 dni, czyli dokładnie tyle ile trwało Powstanie. W tym samym czasie o godz. 20.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy.

Magdalena Gronek