Były prezes PKN Orlen zatrzymany

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Były prezes zarządu PKN Orlen S.A. – Jacek K. i dwóch byłych dyrektorów koncernu zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała, że zatrzymań dokonano w związku z podejrzeniem poważnej niegospodarności na szkodę PKN Orlen S.A. Wstępne ustalenia wskazują na wielomilionowe straty. „Przeprowadzone w dniu dzisiejszym zatrzymania to efekt wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych” – powiedziała Ewa Bialik.

Kontrola procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi, zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen była prowadzona w dniach 17 stycznia – 28 grudnia 2017 roku. Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Regionalna w Łodzi.

PKN Orlen współpracuje z właściwymi organami w celu całkowitego wyjaśnienia spraw związanych z działalnością byłego prezesa – poinformowała spółka w oświadczeniu. „Dążymy do jak najszybszego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji” – podkreślił PKN Orlen. Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

IAR