fot. Karolina Błażejczyk

– Tylko Krzyż Jezusa Chrystusa może zburzyć dzielący nas mur wrogości i podziałów – powiedział biskup Jerzy Samiec. W bazylice katedralnej świętego Michała Archanioła i świętego Floriana Męczennika odbyło się w niedzielę w stolicy centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. 

Uroczystym nieszporom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praski bp Marek Solarczyk, zaś słowo wygłosił Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec.

W kazaniu bp Samiec zachęcał, aby zamiast budować mury oddzielające jednych od drugich zacząć je burzyć poprzez wspólne wpatrywanie się w Jezusa Chrystusa

 

Nawiązując do listów św. Jana Apostoła Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przypomniał również, że nie można kochać Boga jeśli odrzuca się bliźniego. 

 

Na zakończenie przewodniczący Rady KEP ds. ekumenizmu, bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował wszystkim za wspólna modlitwę. Podkreślił, że jest ona kluczem budowania wspólnoty opartej na jedności.

 

Zebrane podczas Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan ofiary zostaną w  tym roku przekazane na pomoc migrantom.

Magdalena Gronek