Dalsze prace na Łączce już w przyszłym roku?

laczka fot. ipn.gov.plPrzyspieszenie w sprawie poszukiwań szczątków ofiar komunizmu na Łączce. Według prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Łukasza Kamińskiego wznowienie prac będzie możliwe na początku przyszłego roku.

Ciała ofiar zbrodni komunistycznych zostały pochowane w tak zwanych dołach śmierci. Nad nimi w latach osiemdziesiątych pochowano około dwustu osób. Z tego powodu trzeba w pierwszej kolejności przeprowadzić przeniesienie tych późniejszych grobów. 2 sierpnia zacznie obowiązywać ustawa, która ma to umożliwić.

Instytut od razu po wejściu w życie nowych przepisów rozpocznie działania na rzecz wznowienia prac na Łączce – deklaruje prezes IPN Łukasz Kamiński.

W wypadku uznania zasadności ewentualnych zaskarżeń decyzji wojewody, rodzinom osób pochowanych nad dołami śmierci będą wypłacane odszkodowania.

Na Łączce ma powstać Panteon Narodowy z nazwiskami bohaterów straconych w warszawskich więzieniach w latach 1944-1956. We wstępnej liście opublikowanej przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nazwiska ofiar mieszają się jednak z nazwiskami zbrodniarzy.

Łukasz Kamiński zapewnia, że IPN zweryfikował tę listę.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński przedstawił w tym tygodniu informację z ubiegłorocznej działalności IPN-u na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

fot. ipn.gov.pl