Drugi dzień pielgrzymki Ojca Świętego do Rumunii

fot. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

Papież Franciszek wezwał Rumunów i Węgrów do „braterskiego współżycia”. W drugim dniu pielgrzymki do Rumunii papież odprawił mszę w sanktuarium maryjnym Sumuleu Ciuc w Siedmiogrodzie.

W homilii Franciszek przypomniał, że Węgrzy i Rumuni co roku przybywają do tego sanktuarium w sobotę przed Zesłaniem Ducha Świętego. „Ta coroczna pielgrzymka należy do dziedzictwa Siedmiogrodu, ale przynosi zaszczyt zarówno Rumunii jak i Węgrom” – podkreślił papież. Dodał, że Maryja w „każdym sanktuarium czuwa i wstawia się nie tylko u swego Syna, ale także przed każdym z nas, abyśmy nie pozwolili sobie ukraść braterstwa przez głosy i rany, które podsycają podział i rozszczepienie.

Nie można zapomnieć ani zaprzeczać złożonym i smutnym wydarzeniom z przeszłości, ale nie mogą też one stanowić przeszkody ani argumentu, aby uniemożliwić upragnione braterskie współżycie” – powiedział Franciszek. Dodał, że pielgrzymowanie to wezwanie, „by podążać razem, prosząc Pana o łaskę przemienienia starych i obecnych urazów i nieufności w nowe szanse na rzecz jedności”.

Mimo deszczowej pogody, na mszę na błoniach przed Bazyliką Najświętszej Maryi Panny przybyło około stu tysięcy ludzi. Była wśród nich premier Rumunii Viorica Dancila i prezydent Węgier Janos Ader, który przybył jako osoba prywatna.

„Pan prosi nas, abyśmy używali naszej wolności, aby powiedzieć „tak” miłości, obliczu i spojrzeniu” – papież Franciszek do rodzin.

Papież powiedział, że Bóg pomaga ludziom w odkrywaniu talentów, którymi mogą służyć innym. W drugim dniu pielgrzymki do Rumunii, podczas spotkania z młodzieżą i rodzinami w Jassach, Franciszek podkreślił znaczenie misji otwierania dróg, aby podążać razem. Zaznaczył, że w życiu chrześcijan nie brakuje przeciwności, ale wiara jest prowokacją, sprawiając, że w człowieku rodzi się to, co najlepsze.

„Pan daje nam wszystkim powołanie, które jest prowokacją, aby pomóc nam odkryć talenty i zdolności, jakie posiadamy i abyśmy je oddali na służbę innym. Prosi nas, abyśmy używali naszej wolności, jako wolności wyboru, aby powiedzieć „tak” projektowi miłości, obliczu, spojrzeniu. Jest to znacznie większa wolność, niż możliwość konsumpcji i kupowania rzeczy” – powiedział Franciszek.

Nawiązując do obchodzonego Dnia Dziecka, papież zachęcił, aby kochać dzieci tą miłością, jaką miłuje je Bóg.

IAR/KAI 01 06 12.22, 11.17/Siekaj/zr/wk