Dzień Pamięci Starówki w Warszawie

fot. pl.wikipedia.org/ Adrian Grycuk

W Warszawie miały miejsce uroczystości związane z „Dniem Pamięci Starówki”, podczas którego mieszkańcy stolicy czczą pamięć cywilnych ofiar krwawych walk na Starym Mieście podczas Powstania Warszawskiego.

Uroczystości są organizowane w rocznicę eksplozji „czołgu pułapki”, która 75 lat temu zabiła na Starym Mieście ponad 300 osób.

Jak mówi burmistrz warszawskiego Śródmieścia, Aleksander Ferenc, uroczystości na starówce nie mają radosnego charakteru. Skupiają się na losach cywilów, uwięzionych w oblężonej dzielnicy.

 

W czasie Powstania Warszawskiego Stare Miasto nie miało połączenia ze Śródmieściem. Uwięzieni cywile chronili się przed nieustannym bombardowaniem w piwnicach a na powierzchni musieli unikać ognia niemieckich snajperów. W dzielnicy brakowało wody, jedzenia. Szalały pożary wzniecane przez bomby zapalające. Tak płonącą dzielnice wspomina Bogusław Górakowski.

 

W ramach uroczystości ulicami Starego Miasta w Warszawie przeszedł marsz podczas którego zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze pod 10 tablicami upamiętniającymi ofiary walk. O 18:30 w miejscu gdzie 75 lat temu eksplodował „czołg pułapka” odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Po 19:00 obchody „Dnia Pamięci Starówki” zakończył koncert na Placu Zamkowym w Warszawie.

IAR