Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych już w niedzielę

1 marca w całej Polsce będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji organizowanie są liczne wystawy, konferencje, koncerty oraz biegi „Tropem Wilczym”. Tego dnia, różne inicjatywy będą popularyzować wiedzę na temat polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963.

Z Placu Zamkowego w Warszawie, po raz trzeci wyruszy rowerowa „Masa Krytyczna” poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. W godzinach od 10:00 do 15:00, na terenie Parku Skaryszewskiego na Pradze odbędą się biegi „Tropem Wilczym”. Najpierw na 5 i 10 kilometrów, następnie na dystansie 1963 metrów. Jest to liczba symbolizująca rok  śmierci ostatniego z Wyklętych.

Ponadto w warszawskim klubie Palladium o godzinie 19:30, odbędzie się wielki koncert „Panny Wyklęte”. Zagra zespół Maleo Raggae Rockers a zaśpiewa m.in: Kasia Kowalska, Halina Mlynkowa i Marika.

Ten koncert ma być otwarciem serc na wartości, które nieśli Żołnierze Wyklęci, mówi wokalista grupy Maleo Raggae Rockers – Dariusz Malejonek

maleo1

Gdy zająłem się tematem Żołnierzy Niezłomnych, odkryłem wielu wspaniałych bohaterów – dodał Dariusz Malejonek

maleo2

Od 1 marca w Warszawie czynne będą także trzy wystawy dotyczące podziemia niepodległościowego. Wystawa plenerowa przy Krakowskim Przedmieściu 64, pt: „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu”. I dwie ekspozycje w centrum edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Jedna dotycząca ekshumacji i identyfikacji ofiar komunistycznego terroru oraz druga o nazwie: „Milcząc, wołają”.

1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, został uchwalony przez Sejm RP w lutym 2011 roku.

 

Autor: Krzysztof Jędrasik

fot. pamiec.pl