Ekshumacja na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Na Cmentarzu Rakowickim rozpoczęła się w poniedziałek ekshumacja szczątków znalezionych na wojskowej części nekropolii. Specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Ekspertyz Sądowych wznowili pracę w związku z odkryciem niezidentyfikowanych szczątków.

Są podejrzenia, że mogą być to zwłoki żołnierza podziemia antykomunistycznego. Oględziny miały ruszyć w zeszłym tygodniu, ale prace utrudniał deszcz.

– Ekshumowane szczątki, znalezione w wojskowej części cmentarza, tuż przy jego ogrodzeniu od północnej strony, trafią do Instytutu Ekspertyz Sądowych – mówi prokurator Marek Kowalcze z Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.

 

Według IPN w północnej części cmentarza może być pochowanych kilkudziesięciu żołnierzy antykomunistycznego podziemia, na których wykonano wyroki śmierci – w tym członkowie II Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Sondażowe prace archeologiczne prowadziła Fundacja Niezłomni, która zajmuje się poszukiwaniem miejsc pochówku ofiar komunistycznego terroru. Informacje, że mogą tam być pogrzebani straceni żołnierze, przekazała Fundacji starsza osoba, która wiedziała o tym od uczestnika pochówków.

IAR