Ekumeniczna modlitwa przed olimpiadą w Soczi

O pokój i miłość Bożą na świecie oraz uczciwą, szlachetną rywalizację sportowców podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi modlić się będą chrześcijanie podczas niedzielnego nabożeństwa ekumenicznego w parafii luterańskiej w Szczyrku Salmopolu.

Pomysłodawca tej inicjatywy, ks. Jan Byrt zapowiada jednocześnie, że 9 lutego po wspólnej modlitwie rozda kolorowe czapki, które zebrał w ciągu miesiąca podczas specjalnej akcji.

Czapki przekazali m.in. biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Jerzy Samiec, prof. Jerzy Buzek, prof. Danuta Hubner, posłowie oraz europosłowie ze Śląska, burmistrzowie, wójtowie z Beskidów, starostowie, prezydenci miast. Czapki podarowali Piotra Żyła i Adam Małysz oraz PZN i PKOl. Do Szczyrku dotarła też symboliczna czapka od gospodarzy XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, przekazana przez Ambasadę Rosji.

Parafia luterańska zdecydowała o przekazaniu 130 czapek dla Ukraińców. – Chcemy te czapki rozdać na nabożeństwie szczególnie młodym ludziom i dzieciom. Chcemy, aby dzieciaki chodziły w tych czapkach przez cały okres olimpiady i zimy, oraz modliły się o pokój i wspaniałą rywalizację sportowców – informuje kapłan.

Luterański duchowny modlił się 2 lata temu o godne chrześcijańskie zachowanie kibiców i rywalizację pomiędzy drużynami piłkarskimi. Podczas ekumenicznego nabożeństwa w intencji Euro 2012 rozdał około 100 piłek futbolowych najmłodszym uczestnikom modlitwy. W lipcu 2012 roku modlił się także w intencji igrzysk olimpijskich w Londynie, obdarowując dzieci koszulkami i gwizdkami, ufundowanymi przez znane osobistości.

fot. d2n2, Flickr, lic. CC