„Europa potrzebuje nowego ożywienia intelektualnego”

fot. Krzysztof Jędrasik

W Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczął się Drugi Międzynarodowy Kongres „Europa Christi”. Kilkudniowe wydarzenie podejmuje temat „Wizji Europy w ujęciu św. Jana Pawła II”.

W warszawskim panelu udział wzięli prelegenci z kilku wyższych uczelni, m.in: ks. prof. Mariusz Kuciński z Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy, prof. Wiesław Wysocki z UKSW oraz prof. Luca Piagani z Międzynarodowego Obserwatorium Doktryny Społecznej Kościoła w Watykanie.

Otwierając spotkanie, rektor UKSW – ks. prof. Stanisław Dziekoński, przytoczył słowa Jana Pawła II wyrażone po otrzymaniu od uczelni doktoratu „honoris causa”.

 

W gronie prelegentów jest także ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wygłosił on wykład o chrześcijańskiej koncepcji Europy według św. Jana Pawła II.

 

Na początku głos zabrał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

 

– Moderatorem dyskusji był prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej – Marcin Przeciszewski.

 

– Polski papież pozostawił europejczykom wielkie przesłanie – mówi moderator Ruchu „Europa Christi” ks. Ireneusz Skubiś.

 

II Międzynarodowy Kongres „Europa Christi” potrwa do 22 października. Kolejne sesje odbędą się m.in: w Krakowie, Łodzi i Lublinie. W Warszawie zaplanowano jeszcze spotkanie w najbliższy czwartek w Senacie RP pt: „Rechrystianizacja Europy” oraz wykład: „Silna Rodzina – Siłą Europy” 20 października na UKSW.

Krzysztof Jędrasik