Fala wezbraniowa na Wiśle – relacja na żywo

fot. Mikołaj Michalecki

Wielka woda dotarła do Warszawy. Fala wezbraniowa na Wiśle przechodzi przez stolicę. W związku z tak wysoką wodą stołeczni urzędnicy zdecydowali się zamknąć bulwary.

19.00 Przez całą noc i jutrzejszy poranek Straż Miejska będzie patrolowała bulwary wiślane – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent Rafał Trzaskowski podkreśla, że przed falą zabezpieczone zostały bulwary oraz znajdujące się tam lokale gastronomiczne.

 

Prezydent Warszawy ocenia, że jutro po południu sytuacja na Wiśle może ulec poprawie.

 

Tuż po godzinie 18 poziom Wisły w Warszawie wskazywał na 565 centymetrów, co oznacza kilkunastocentymetrowy wzrost na przestrzeni ostatnich dwóch godzin.

Artur Szczygielski

17.00 Wisła osiągnie swój krytyczny poziom w nocy z wtorku na środę – informuje w rozmowie z Radiem Warszawa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Około godziny 3.00 woda w rzece powinna oscylować wokół 580 centymetrów. Bulwary zostaną zamknięte dla mieszkańców do czwartku.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski informuje, że poziom Wisły nie przekroczy stanu ostrzegawczego.

 

Zdaniem prezydenta Warszawy decyzja o otwarciu bulwarów powinna zapaść jutro.

 

Rekreacja nad Wisłą po praskiej stronie rzeki wróci dopiero w momencie, gdy poziom wody spadnie do 4 metrów.

Artur Szczygielski

16.00 Służby naziemne, policja rzeczna oraz śmigłowce na bieżąco monitorują brzegi Wisły. Fala wezbraniowa na rzece przechodzi przez Warszawę. Od rana poziom wody podnosi się o trzy, cztery centymetry na godzinę. Fala kulminacyjna ma nadejść o trzeciej w nocy i ma osiągnąć około 580 centymetrów. Przypominamy, że stan ostrzegawczy w Warszawie wynosi 6 metrów, a stan alarmowy 6,5 metra.

– Do działań związanych z Wisłą zmobilizowano dodatkowe siły – mówi rzecznik komendy stołecznej policji Sylwester Marczak.

 

Policja apeluje o ostrożność i unikanie zagrożenia.

 

Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono zakaz wchodzenia na teren międzywala. Już w piątek stołeczny ratusz zapewniał, że jest przygotowany na falę i na wszelki wypadek ma zabezpieczone 260 tysięcy worków i odpowiednią ilość piasku.

Krzysztof Jędrasik

14.00 Poziom wody w Wiśle systematycznie rośnie. Przez Warszawę przechodzi fala kulminacyjna. O działaniach służb w stolicy informuje Sławomir Smyk z Referatu Prasowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

– Funkcjonariusze już cztery dni temu rozpoczęli monitoring Wisły – zaznacza rzecznik formacji.

 

– Strażnicy miejscy przed nadejściem fali kulminacyjnej ewakuowali dwie osoby bezdomne z terenu zalewowego – zaznacza Sławomir Smyk.

 

W związku z podwyższonym stanem wody z użytkowania wyłączono między innymi warszawskie bulwary. Tu strażnicy miejscy kontrolują, aby piesi oraz rowerzyści nie wchodzili na zamknięte tereny.

 

Obecnie do przekroczenia stanu ostrzegawczego wody w Wiśle na wysokości Warszawy brakuje ponad 50 centymetrów.

Andrzej Kaczyński

13.00 Fala wezbraniowa na Wiśle przechodzi przez Warszawę. Przypominamy, że bulwary od wczoraj są zamknięte. Zalane są plaże i ścieżki pieszo-rowerowe na prawym brzegu.
Obecnie poziom wody w Warszawie osiągnął niemal 550 centymetrów.

Wczoraj mieszkańcy całego Mazowsza otrzymali ostrzegawcze smsy z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, by nie zbliżać się do rzek.

 

– Sytuacja nad Wisłą jest na bieżąco kontrolowana. Na bulwarach obecne są patrole różnych służb – mówi rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak.

 

Najwyższy poziom Wisły w Warszawie ma się utrzymywać do godziny 18.00. Stan alarmowy w stolicy wynosi 650 centymetrów i według przewidywań nie zostanie osiągnięty.

Krzysztof Jędrasik

11.00 – Fala kulminacyjna na wysokości Warszawy nie powinna przekroczyć stanu ostrzegawczego 6 metrów – uspokaja oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

– Pomimo wysokiego stanu Wisły, nie powinno dojść do większych uszkodzeń czy podtopień lokalnych – informuje Karol Kierzkowski.

 

– Strażacy obserwują rzekę, są także w kontakcie ze wszystkimi służbami wojewódzkimi i powiatowymi – dodaje Karol Kierzkowski.

 

Obecnie sytuacja jest pod kontrolą, służby są w gotowości do podjęcia działań w przypadku kiedy będzie to konieczne.

Andrzej Kaczyński

10.00 W Warszawie Wisła osiągnęła już poziom 535 centymetrów. Przez stolicę przechodzi fala wezbraniowa. Momentem kulminacyjnym dla stolicy ma być godzina 12:00. Przedstawiciele ratusza i służb oceniają jednak, że rzeka nie osiągnie stanu ostrzegawczego, czyli sześciu metrów.

– Na terenie województwa takie stany osiągnięto już w kilku miejscowościach – mówi dla Radia Warszawa Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Komendy Straży Pożarnej.

 

Stołeczni urzędnicy są przygotowani na każdą ewentualność. – W rezerwie są worki z piaskiem – zaznacza Magdalena Łań z urzędu miasta.

 

Karol Kierzkowski ostrzega, aby nie zbliżać się w okolice wezbranych zbiorników wodnych.

 

Przypomnijmy, że stołeczny ratusz zdecydował o zamknięciu do odwołania warszawskich bulwarów.

Więcej informacji o aktualnym stanie rzek można znaleźć TUTAJ.

9.00 Jednak ostrzeżenia nie przekonują mieszkańców stolicy, których od rana można spotkać nad brzegiem Wisły.

 

Stołeczne bulwary zostały wyłączone do odwołania. Do tematu będziemy wracać.

Mikołaj Michalecki