Festiwal Pieśni i Piosenki Religijno-Patriotycznej “Sacrosong” w Otwocku

fot. Magdalena Gronek

Koncertem galowym laureatów zakończył się XXV Festiwal Pieśni i Piosenki Religijno-Patriotycznej “Sacrosong”. Uroczystość w czasie której wręczono nagrody i dyplomy odbyła się w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku-Kresach.

– Dobra muzyka nie tylko buduje wspólnotę, ale także uczy nas szacunku dla piękna i dobra. Pozwala również dostrzegać otwierać się na Boga powiedział  ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński.

 

W zmaganiach konkursowych wzięło udział ponad 500 artystów, w tym 230 to osoby z krajów Europy Wschodniej. Odbyły się one w siedmiu kategoriach, w tym między innymi soliści, zespoły oraz chóry dziecięce i dorosłych – powiedział pomysłodawca i organizator Sacrosonku ks. Jan Śmigasiewicz.

 

Każdy z uczestników Sacorsonku miał wykonać jeden utwór maryjny.

 

Tegoroczny poziom był bardzo wysoki – powiedział przewodniczący komisji konkursowej ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber, konsultor Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Pierwsze miejsce w kategorii chóry dziecięce zajęła „Szumska Szkoła Sztuki z Ukrainy. Wśród zespołów najlepszy okazał się „Zespół Dobro”. W kategorii “soliści – dzieci” zwyciężyła Zuzanna Worek, w kategorii młodzieżowej Zuzanna Bomze, zaś w dorosłych Ewa Gapon. Spośród chórów dorosłych pierwsze miejsce zajął Chór Głos Duszy, natomiast w kategorii zespół dorosłych Zespół Pogoryna.

W niedzielę wyróżnieni artyści wystąpią w dziesięciu parafiach na terenie diecezji warszawsko-praskiej.

Magdalena Gronek