Film „Niezwyciężeni” będzie pokazywany na całym świecie

Fot. ipn.gov.pl

Film „Niezwyciężeni” przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, ma być promowany w placówkach podległych Ministerstwu Spraw Zagranicznych na całym świecie.

IPN podpisał w tej sprawie umowę z resortem dyplomacji. Pracownicy Instytutu poinformowali o tym podczas wizyty w Chicago, w Stanach Zjednoczonych.

„Niezwyciężeni” to krótka animowana historia pokazująca 50 lat najnowszej historii Polski, od wybuchu drugiej wojny światowej do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Trwa niecałe cztery i pół minuty.

Po publikacji w internecie film stał się hitem. Dotychczas internauci oglądali go ponad dwadzieścia milionów razy.

Dzięki umowie pomiędzy Instytutem, a MSZ, film będzie mógł być prezentowany przez placówki podległe resortowi dyplomacji na całym świecie.

– Umowa dotyczy przekazania licencji. Pozwoli na promocję przez ambasady i konsulaty RP za granicą – mówi Rafał Pękała z IPN, naczelnik działu notacji i opracowań multimedialnych, współautor „Niezwyciężonych”.

Film powstał w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. W tej drugiej lektorem jest znany brytyjski aktor Sean Bean. Pracownicy Instytutu mówią, że dostają wiadomości z całego świata z prośbami o kolejne tłumaczenia.

Przygotowywane są nowe napisy w kilku językach, między innymi po hiszpańsku, włosku, a nawet chińsku. W planach są już kolejne podobne produkcje, na przykład animowany serial historyczny.

Podczas wizyty delegacji IPN w Chicago, film był prezentowany w Konsulacie Generalnym RP, a także w trakcie zajęć edukacyjnych w polskich szkołach.

IAR