Franciszek: Gamaliel uczy nas sztuki rozeznania

fot. www.flickr.com/people/episkopatnews

– Rozeznanie nie zapewnia rozwiązań standardowych, ponieważ jest sztuką, realizacją mądrości duchowej dzieci Bożych, które uczą się dostrzegania w dziejach śladów obecności Ojca – powiedział Ojciec Święty. Do Polaków papież zaapelował żeby nie lękali się iść za głosem Chrystusa. Zachęcił również do modlitwy i wspierania osób dotkniętych chorobą Alzheimera.

Wskazując na przykład Gamaliela (Dz 5, 33-42) papież mówił o kryteriach rozeznania i podkreślił, że czas i ludzkie oblicza są posłańcami Boga. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało około 12 tys. wiernych.

Ojciec Święty podkreślił proroczą mądrość Gamaliela, który zachęca do ostrożności i nie ulegania pokusie pośpiechu.

„Bóg mówi i objawia się także poprzez czas, ukazując, iż wszystko jest w Jego rękach” – stwierdził papież.

Franciszek powiedział:

„Wyważone i dalekowzroczne słowa Gamaliela pozwalają ujrzeć wydarzenie chrześcijańskie w nowym świetle i oferują kryteria, które mają pojęcie o Ewangelii, ponieważ zachęcają nas do rozpoznania drzewa po jego owocach. Dotykają serc i osiągają pożądany efekt: pozostali członkowie Sanhedrynu idą za jego opinią i rezygnują z propozycji uśmiercania.”

Ojciec Święty zachęcił:

„Prośmy Ducha Świętego aby w nas działał, abyśmy zarówno osobiście, jak i wspólnotowo mogli nabrać sprawności rozeznania. Prośmy Go, abyśmy zawsze potrafili widzieć jedność historii zbawienia poprzez znaki obecności Boga w naszych czasach i na obliczach otaczających nas ludzi, abyśmy nauczyli się, że czas i ludzkie oblicza są posłańcami żyjącego Boga”.

Nawiązując do obchodzonego w Polsce liturgicznego święta patrona dzieci i młodzieży, świętego Stanisława Kostki papież zachęcił młodych Polaków, by za jego przykładem odważnie szli za głosem Chrystusa.

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

„Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Dzisiaj w liturgii Kościoła w Polsce przypada święto patrona dzieci i młodzieży, świętego Stanisława Kostki. Ten młody chłopiec pokonał pieszo drogę z Wiednia do Rzymu, by zostać jezuitą. Pokazał, że koniecznie trzeba poświęcić wiele, by pójść za głosem własnego powołania. Jest wzorem także dla tych młodych, którzy z obawy przed reakcją rodziny, przyjaciół lub innych osób, boją się wybrać drogę powołania kapłańskiego lub zakonnego. Drodzy młodzi, nie lękajcie się iść za głosem Chrystusa! Niech Bóg błogosławi wam i wszystkim tu obecnym.”

Ojciec Święty przypomniał, że w trzecią sobotę września obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera i zaapelował o poszanowanie godności tych, którzy są nią dotknięci. Wezwał też o otoczenie troską osób zmagających się z chorobami nowotworowymi.

„21 września obchodzony będzie Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera, chorobą dotykającą wielu mężczyzn i kobiet, którzy z jej powodu często padają ofiarą naruszających ich godność przemocy, złego traktowania i znęcania się. Módlmy się o nawrócenie serc oraz za osoby dotknięte chorobą Alzheimera, ich rodziny i tych, którzy z miłością się nimi opiekują.”

Ojciec Święty dołączył do modlitwy pamięć o osobach cierpiących na choroby nowotworowe, aby i one były coraz bardziej wspierane, zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu tej choroby.

W audiencji udział więzili między innymi: pielgrzymi z parafii św. Szczepana w Katowicach, Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach (diec. gliwicka), św. Brata Alberta Chmielewskiego z Kwidzynia (diec. elbląska), NMP Różańcowej w Zgierzu (arch. łódzka), NMP Królowej Różańca Świętego i z Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku, NMP Wspomożenia Wiernych w Rumii (arch. gdańska), grupa międzyparafialna z Biura CARITAS we Włocławku, dzieci i młodzież wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Nowego Tomyśla, małopolscy uczestnicy „1 Emobilnej pielgzymki Laudato si” z panem prezydentem Katowic oraz członkowie Instytutu Emobilności „Emobil’ z Katowic, grupa Emerytów ze Śląska z Levela, grupy turystyczna z biura podróży Almatur z Częstochowy.

IAR