Franciszek modlił się za śp. ks. Jacquesa Hamela

fot. instagram.com/franciscus

Papież oddał hołd zamordowanemu przez dżihadystów francuskiemu księdzu Jacquesowi Hamelowi. Na swoim profilu w jednej z sieci społecznościowych Franciszek zmieścił krótkie przypomnienie o tragedii, która rozegrała się rok temu w Saint-Etienne-du-Rouvray.

„Wspominamy dziś księdza Jacquesa Hamela, który wraz z tyloma innymi męczennikami naszych czasów oddał swoje życie na służbę innym” – napisał papież w internecie. Umieścił także zdjęcie. Pokazuje ono Franciszka, który pochyla się w modlitewnym geście przed przykrytym białym obrusem ołtarzem, na którym stoi oparte o świece zdjęcie francuskiego księdza. Na fotografii ubrany w białą albę ksiądz Hamel stoi na ambonie przed otwartą księgą.

85-letni ksiądz Hamel został zamordowany 26 lipca 2016 podczas ataku dwóch młodych dżihadystów na kościół na przedmieściach normandzkiego Rouen. Ugodzony nożem w szyję kapłan zginął podczas odprawiania mszy świętej. Odpowiedzialność za atak wzięło na siebie Państwo Islamskie.

Dzięki udzieleniu przez Ojca Świętego dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania, wymaganego do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata na ołtarze, diecezja Rouen rozpoczęła proces beatyfikacyjny księdza Hamela.

IAR