Gra miejska „Bohaterowie Pragi 1920”

11 sierpnia w godz. 13:30 – 17:30 Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Grupa Historyczno Edukacyjna „Szare Szeregi” zapraszają do udziału w grze miejskiej „Bohaterowie Pragi 1920”.

Celem projektu jest zachęcenie uczestników do poznania historii Pragi z okresu wojny Polsko – Bolszewickiej oraz bohaterstwa młodych mieszkańców Pragi stających w nierównej walce z najeźdźcą bolszewickim. Koncepcja gry została dostosowana do odbiorców w podziale wiekowym i sprawnościowym.

W programie liczne atrakcje m.in.:

1. Zgłoszenie w punkcie rekrutacyjnym.

2. Zameldowanie w punkcie łączności – w pełni działająca naziemna linia łączności z rekonstruowanymi telefonami polowymi z I wojny Światowej.

3. Wizyta w polowym punkcie medycznym – namiot medyczny, w którym odbywały będą się zajęcia z bandażowania i opatrywania ran oraz usztywniania kończyn.

4. Trochę wytchnienia na stanowisku prac ręcznych – namiot, w którym będzie można uszyć kotyliony lub biało – czerwone opaski na oryginalnych ponad 100 letnich maszynach do szycia.

5. Spotkanie ze znawcą wojskowości – namiot, w którym będzie wystawa oryginalnej broni używanej w Bitwie Warszawskiej.

6. Udział w wojskowym torze sprawnościowym – konkurencje sportowe dostosowane do wieku i sprawności fizycznej uczestnika.

7. Musztra – nauka musztry pod okiem wolontariuszy GHE – „Szare Szeregi”.

Całość gry miejskiej obejmowała będzie wystawę sprzętu i wyposażenia wojskowego używanego w Wojsku Polskim m.in. samochodu pancernego Ford T (repliki pojazdu z 1920), podobozowiska 236 pułku piechoty (4 namioty, palenisko, maszt z flagą), sortów mundurowych i uzbrojenia.

Początek gry o godz. 13:30. Zbiórka na Placu Weteranów 1863 roku w Warszawie, przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.