Historyczny sztandar trafił do Muzeum Wojska Polskiego

fot. Mikołaj Michalecki

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otrzymało od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej sztandar oddziału AK Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”. Był to pierwszy polski oddział partyzancki na Wileńszczyźnie, powołany w marcu 1943 roku.

– Pod koniec sierpnia 1943 roku jego losy zakończyły się jednak tragicznie – przypomina dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława. Jak dodaje, potencjalni sojusznicy, sowieccy partyzanci, markowali chęć współpracy, a nawet zorganizowano wspólnie święto wojska polskiego, ostatecznie jednak doszło do rozbrojenia oddziału i zabicia oficerów.

Oddział w najlepszym okresie liczył 200-300 ludzi. Prowadził walki partyzanckie nie tylko z Niemcami, ale też z kolaborującymi z nimi Litwinami oraz białoruską policją.

Jak mówi prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Leszek Żukowski, sztandar będzie mógł być wreszcie eksponowany w odpowiednim miejscu. Jak dodaje jednostka „Kmicica” stoczyła wiele zwycięskich potyczek, jednak w sposób zdradziecki została aresztowana i zgładzona.

Sztandar przed wojną należał do jednej z polskich szkół na Wileńszczyźnie. Potem został zmodyfikowany i przekazany oddziałowi „Kmicica”. Następnie był przechowywany w różnych miastach, aż trafił w ręce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Na sztandarze jest orzeł biały w koronie, naszyty wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz wezwanie do Matki Boskiej Królowej Polski.

IAR