II Światowy Dzień Ubogich

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Z inicjatywy papieża Franciszka, po raz drugi obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. Na całym świecie Kościół katolicki i należące do niego instytucje będą podejmowały różne akcje, które mają na celu zwrócić uwagę społeczeństw na osoby najbiedniejsze i ich potrzeby. 

Z okazji drugiego Światowego Dnia Ubogich papież napisał orędzie zatytułowane „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał”. Papież przypomina w nim, że Bóg wysłuchuje wszystkich ubogich i nikt nie jest wyłączony z Jego miłości.
Papież Franciszek zachęca katolików i wszystkich ludzi dobrej woli do dokonania rachunku sumienia, i refleksji nad tym, czy potrafimy słuchać i towarzyszyć ubogim- mówi arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki.

Arcybiskup podkreśla, że najważniejsze w tym dniu jest spotkanie z drugim człowiekiem. Można go zaprosić na posiłek. Posłuchać go i porozmawiać z nim. W takim spotkaniu odkrywamy wartość drugiego człowieka i przestajemy traktować go, jako podopiecznego- dodaje metropolita łódzki.

Papież Franciszek odprawi w bazylice świętego Piotra mszę dla ubogich i zje z nimi posiłek.
Kardynał Kazimierz Nycz zje obiad z 200 ubogimi i bezdomnymi, podopiecznymi warszawskiej Wspólnoty Sant’Egidio (czyt. san edzidio).

Natomiast arcybiskup Grzegorz Ryś odprawi w archikatedrze łódzkiej mszę dla ubogich. Wcześniej na placu przed świątynią będzie stał specjalny autobus, w którym osoby potrzebujące pomocy otrzymają ciepły posiłek, odzież, wsparcie psychologa.
Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich na zakończenie obchodzonego dwa lata temu Roku Miłosierdzia.

IAR