Interwencja ws. Matki Boskiej z ul. Ząbkowskiej

fot. Mikołaj Michalecki

Obywatelska interwencja w sprawie kontrowersyjnej figurki Matki Bożej na ulicy Ząbkowskiej. W sobotę w ciągu dnia kobieta wybiła szybę i próbowała ukraść figurę. Po interwencji naocznych świadków i policji kobieta została zatrzymana.

W ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska ustawiono w szklanej gablocie Matkę Boską, która została zaprezentowana w czarnej szacie i w otoczeniu grzybów halucynogennych.

Naszemu reporterowi udało się dotrzeć do świadka sobotniego wydarzenia. Jacek Schmidt, praski artysta, przechodził ulicą Ząbkowską w trakcie interwencji policji.

 

Interpelację w zeszłym tygodniu w sprawie figury złożył radny Pragi Północ Ernest Kobyliński, który domaga się przeprosin i wyjaśnień ze strony stołecznych urzędników.

 

– Mieszkańcy Pragi Północ nie chcą figur, które naruszają uczucia religijne – zaznaczył Jacek Schmidt.

 

– Na zamkniętej ulicy Ząbkowskiej pojawiają się kolejne kontrowersyjne figury – zaznacza radny Pragi Północ z Solidarnej Polski Ernest Kobyliński.

 

– Za wszystkie tego typu projekty płacimy my wszyscy – przypomina Ernest Kobyliński.

 

W krótkiej rozmowie telefonicznej kurator instalacji na ulicy Ząbkowskiej Szymon Gotowski zapowiedział, że obecnie trwają rozmowy ze stołecznym ratuszem w sprawie przyszłości figury. Przedstawiciele Diecezji Warszawsko-Praskiej wskazują, że przedstawienie Matki Bożej w tej formie narusza uczucia religijne katolików. Do tematu będziemy wracać.

Mikołaj Michalecki