IPN podpisał umowę o współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego

fot. pl.wikipedia.org/Adrian Grycuk

Instytut Pamięci Narodowej podpisał umowę o współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego. Na mocy umowy, obie instytucje będą współpracowały na płaszczyznach: edukacyjnych, wystawienniczych, naukowych oraz informacyjnych.

Prezes IPN Jarosław Szarek mówił podczas uroczystości podpisania umowy, że Instytut chce wspierać tworzone Muzeum Getta, by w pełni opowiedzieć o tragedii Warszawy i dwóch powstaniach w stolicy z czasów okupacji niemieckiej.

 

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski mówił, że współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej jest bardzo ważna i pozwoli na dokładne ukazanie tragedii tysięcy osób więzionych w warszawskim getcie.

 

Wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Hanna Węgrzynek podkreślała, że możliwość skorzystania ze zbiorów archiwalnych IPN będzie niezwykle cenna dla Muzeum.

 

Umowa została podpisana na dwa dni przed 76. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Główne uroczystości upamiętniające grupę bojowników żydowskich, którzy stanęli do nierównej walki z Niemcami odbędą się 19 kwietnia o godzinie 12.00 przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

IAR