J. J. Kasprzyk o wydaniu rozkazu o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

fot. PAP/Tomasz Gzell

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że Powstanie Warszawskie było konsekwencją tego, co w Polsce działo się od początku okupacji niemieckiej.

Na warszawskiej Ochocie, przed dawną siedzibą konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK, odbyła się uroczystość w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jan Józef Kasprzyk w przypomniał, że to w tym miejscu został wydany rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

 

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że Powstanie Warszawskie było kolejnym etapem walki dobra ze złem.

 

Pod tablicą upamiętniającą wydanie rozkazu o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele władz miasta i dzielnicy.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o 17.00. Było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. Do walki włączyli się mieszkańcy Warszawy, harcerze, a nawet dzieci, które roznosiły meldunki i pomagały w budowaniu barykad. Przez 63 dni, znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi. Niektóre budynki wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. W nocy z 2 na 3 października 1944 roku Powstanie zakończyło się kapitulacją. Nie osiągnęło celu wojskowego ani politycznego.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń, 1 sierpnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Jest to święto państwowe, ustanowione specjalną ustawą z 2009 roku, uchwaloną z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

IAR