„Jezus chce być dla wszystkich nauczycielem modlitwy”

fot. youtube.com/vatican

O Panu Jezusie jako najlepszym nauczycielu modlitwy mówił w środę papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej. Ojciec Święty rozpoczął nowy cykl katechez. Tym razem o modlitwie „Ojcze nasz”.

Franciszek przypomniał, że Ewangelie przekazały nam bardzo żywe opisy Jezusa jako człowieka modlitwy. W tym kontekście Ojciec Święty zauważył, że Jezus modlił się tak, jak modli się każdy człowiek na świecie.

Papież powiedział:
„Jednak w Jego sposobie modlitwy zawarta była również pewna tajemnica, coś, co na pewno nie umknęło spojrzeniu Jego uczniów, skoro znajdujemy w Ewangeliach to błaganie tak proste i bezpośrednie: „Panie, naucz nas się modlić”. A Jezus nie odmawia, nie jest zazdrosny o swoją bliskość z Ojcem, ale przyszedł właśnie po to, aby wprowadzić nas w tę relację z Ojcem.”

Papież dodał, że to właśnie Jezus stał się nauczycielem modlitwy dla swoich uczniów i z pewnością chce nim być dla nas wszystkich.

Za wsparcie Kościoła w krajach sąsiadujących papież Franciszek podziękował Polakom. Pozdrawiając pielgrzymów z Polski, Ojciec Święty nawiązał do 19. Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Obchodzony on będzie już w najbliższą niedzielę, 9 grudnia.

Ojciec Święty powiedział do Polaków:
„Witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam redaktorów sekcji polskiej Radia Watykańskiego, która w tych dniach obchodzi 80. rocznicę założenia. Dziękuję wam za waszą służbę dla papieża i dla Kościoła. W najbliższą niedzielę w Polsce obchodzony będzie 19. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z wdzięcznością myślę o wszystkich, którzy przez modlitwę i konkretne dzieła wspierają wspólnoty kościelne w krajach sąsiadujących. Wszystkim życzę spokojnego i pełnego łask czasu Adwentu. Z serca wam błogosławię.”

W audiencji ogólnej w Auli Pawła VI w Watykanie udział wzięło ok. 7 tys. wiernych z całego świata.

KAI