Jubileusz jedynej na świecie neounickiej parafii w Kostomłotach

fot. Wikipedia/JoannaPyka/CC BY-SA 3.0 pl

Już dziewięćdziesiąt lat świadczą o jedności tradycji bizantyjskiej z Kościołem katolickim. Jedyna na świecie neounicka parafia obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Kostomłotach obchodzi swój jubileusz.

Parafia diecezji siedleckiej już od niedzieli przygotowuje się do głównej uroczystości rocznicowej, związanej z powrotem na łono katolicyzmu.

– Po przymusowym wcieleniu do Kościoła prawosławnego zwrot nastąpił w 1927 roku – mówi proboszcz parafii świętego Nikity Męczennika w Kostomłotach ksiądz Zbigniew Nikoniuk.

 

Centralne uroczystości związane z dziewięćdziesięcioleciem parafii w Kostomłotach odbędą się w najbliższą niedzielę 18 czerwca. Tego dnia Eucharystii będzie przewodniczył emerytowany grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski arcybiskup Jan Martyniak. Po mszy świętej zaplanowano wspólną agapę duchownych, pielgrzymów i parafian.

 

Centralne uroczystości jubileuszowe parafii neounickiej w Kostomłotach rozpocznie niedzielny Akatyst o godzinie 10.00. Następnie wierni przejdą w procesji z plebanii do ołtarza polowego, gdzie o godzinie 12.00 zostanie odprawiona uroczysta liturgia odpustowa.

Krzysztof Jędrasik