Jubileusz parafii św. Izydora w Markach

fot. facebook.com/izydormarki

– Chrześcijanin powinien znaleźć czas dla Boga i dla rodziny. Autentyzm wiary wyraża się bowiem w świadectwie życia – zwrócił uwagę arcybiskup Henryk Hoser.

W Światowy Dzień Misyjny ordynariusz warszawsko-praski przewodniczył mszy świętej w parafii świętego Izydora w Markach, która obchodzi jubileusz stulecia swojego istnienia.

W homilii biskup warszawsko-praski przypomniał, że na pierwszym miejscu w ludzkim życiu trzeba postawić Boga. Wówczas -jak podkreślił – będzie w nim istniała harmonia między tym, co stanowi sacrum, a tym, co jest profanum.

 

– Spór o wolną niedzielę nie ma tak naprawdę charakteru ekonomicznego – stwierdził abp Hoser.

 

Arcybiskup Hoser przypomniał również wiernym, że wiara to nie są deklaracje, ale konkretne życie w oparciu o Boże Słowo.

 

Po mszy odbyło się przedstawienie przypominające historię powstania parafii, a następnie koncert chóru Gospel Joy.

Przygotowaniem do jubileuszu były Misje Święte, które prowadzili w parafii Misjonarze Świętej Rodziny.

Parafię św. Izydora w Markach erygował 20 października 1917 roku kardynał Aleksander Kakowski, metropolita warszawski. Wydzielono ją z parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, która w tym czasie przekroczyła liczbę sześćdziesięciu tysięcy wiernych.

Kościół wzniesiony jest na planie krzyża, w stylu gotycko-nadwiślańskim, trzynawowym, opartym na ośmiu kolumnach. Cegła użyta do wznoszenia świątyni pochodziła z okolicznych cegielni.

Magdalena Gronek