Kard. Amato: nie ma czwartej tajemnicy fatimskiej

fot. flickr.com/Presidencia El Salvador/Public domain

– Nie ma czwartej tajemnicy fatimskiej – potwierdził kardynał Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W najbliższą sobotę Franciszek kanonizuje w Fatimie dwoje pastuszków, którym sto lat temu Matka Boża miała przekazać trzy tajemnice ujawnione potem przez Kościół.

Kardynał Amato powiedział w Papieskim Ateneum Regina Apostolorum w Rzymie, że wszystko, co dotyczy objawień Matki Bożej w Fatimie, zostało ujawnione. Najwięcej spekulacji powstało wokół trzeciej tajemnicy zapowiadającej prześladowanie Kościoła i męczeńską śmierć papieża. Jan Paweł II uważał, że dotyczy ona zamachu, w którym został ranny i opublikował jej treść siedemnaście lat temu.

Jednak do dziś wielu watykanistów i badaczy jest przekonanych, że Watykan nadal ukrywa część przepowiedni. Szeroko mówi się o czwartej tajemnicy fatimskiej, zbyt przerażającej, by ją ujawnić. Watykański ekspert od objawień fatimskich, portugalski prałat Carlos de Azevedo, który poznał i opublikował wszystkie dotyczące ich dokumenty, stwierdził, że czwarta tajemnica fatimska to wytwór wyobraźni.

IAR