Kard. Nycz w gościnie u rumuńskiej Polonii

fot. flickr.com/EpiskopatNews

Kardynał Kazimierz Nycz spotka się z rumuńską Polonią. Od czwartku do 11 września metropolita warszawski, na zaproszenie biskupa Petru Gherghela oraz stowarzyszeń polonijnych z terenów historycznej Bukowiny, gości w Rumunii.

Okazją do tej wizyty jest między innymi poświęcenie dwóch kościołów. Jednemu z nich patronuje święty Maksymilian Kolbe.

W piątek 8 września o godzinie 17.00 w Arbore, kardynał Nycz poświęci kościół po remoncie oraz konsekruje ołtarz. Natomiast w niedzielę 10 września o godz. 11.00 w Moarze poświęci wyremontowany kościół świętego Maksymiliana Kolbego i konsekruje ołtarz.

– Kardynał Nycz będzie także uczestniczył w dożynkach i odwiedzi Polaków mieszkających w kilku rumuńskich miejscowościach – powiedział rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej ksiądz Przemysław Śliwiński.

 

O godz. 11.00 w Nowym Sołońcu zaplanowano uroczystą mszę z okazji dożynek, a po niej prezentację plonów i wyrobów regionalnych.

W miejscowości Kaczyka, nazywanej ze względu na wielonarodowość i wielowyznaniowość, „Bukowiną w pigułce”, kardynał Nycz odwiedzi ponad stuletnią bazylikę wybudowaną przez misjonarzy z Krakowa oraz tamtejszy Dom Polski, gdzie działa stowarzyszenie Polaków. Pierwsze polskie rodziny sprowadzono do Kaczyki w 1791 roku z okolic Bochni do pracy w kopalni soli.

Dom Polski skupia również Polaków w Nowym Słońcu. W tamtejszej Szkole Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza dzieci uczą się języka polskiego. Proboszczem miejscowej parafii jest Polak – ksiądz Stanisław Kucharek.

Również w Pojanie Mikuli, gdzie znajduje się pierwszy w Rumunii kościół pod wezwaniem świętego Jana Pawła II, nauczanie języka polskiego odbywa się w miejscowej szkole podstawowej. Ponadto w zakupionym i wyremontowanym niedawno przez Związek Polaków Domu Polskim obecnie mieści się przedszkole, także z nauczaniem języka polskiego.

Stowarzyszenie Polaków działa również w wysoko i malowniczo położonej wsi Plesza. Dzieci uczą się języka polskiego w szkole podstawowej oraz w przedszkolu.

W Rumunii mieszka obecnie około dwóch i pół tysiąca Polaków. Wszystkie pokolenia kultywują polską kulturę i język.

IAR