Kard. Parolin przewodniczył Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej

fot. twitter.com/episkopatnews

Kardynał Pietro Parolin, podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, dziękował Bogu za sześć lat posługi Franciszka Kościołowi. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przewodniczył uroczystej Eucharystii z okazji szóstej rocznicy wyboru kardynała Jorge Bergoglio na Stolicę Piotrową, stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej i Polski oraz setnej rocznicy pierwszego zebrania Konferencji Episkopatu Polski.

Watykański dyplomata w homilii odczytanej przez sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupa Artura Mizińskiego powiedział, że „w Papieżu Franciszku Pan dał nam pokornego i jednocześnie mocnego przewodnika”.

 

Kardynał Pietro Parolin zauważył, że posługa Franciszka przypada w szczególnym okresie historycznym, kiedy „Kościołem wstrząsa wiele gwałtownych burz od wewnątrz i od zewnątrz”, mających negatywne skutki dla wiernych i dla społeczeństwa, jednak Kościół trwa dzięki opoce.

 

Kardynał Pietro Parolin wskazał także, że w setną rocznicę przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską należy pamiętać, że Kościół wyraża troskę o głoszenie i ochronę godności niezbywalnych praw każdej osoby. Hierarcha podkreślił w homilii, że stosunki dyplomatyczne, w których spotykają się Kościół i wspólnota polityczna, zawsze są w służbie człowiekowi.

 

Legat papieski życzył, by świętowane dziś „z radością i dziękczynieniem” rocznice „coraz mocniej stawiały Kościół w Polsce na drogach komunii i synodalności”.

 

W czasie liturgii na ręce kardynała Parolina przekazano Ojcu Świętemu kopię Świecy Niepodległości, którą papież Pius IX w 1867 roku ofiarował Polakom prosząc, by zapalili ją w wolnej Warszawie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku zrobił to prezydent Andrzej Duda w Świątyni Opatrzności Bożej.

Kustosz Świątyni Opatrzności Bożej, ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz tłumaczył, że świeca ta jest wyrazem wdzięczności i darem narodu polskiego dla papieża.

 

Kopię Świecy Niepodległości otrzymał również Nuncjusz Apostolski w Polsce. Arcybiskup Salvatore Pennacchio dziękował duchowieństwu i licznie zgromadzonym wiernym za uczestnictwo w jubileuszowej Mszy świętej i wspólną modlitwę. 

 

W sprawowanej w języku łacińskiej Mszy świętej uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, duchowieństwo oraz liczni wierni. Z legatem papieskim Mszę koncelebrowali nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio, prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wraz z biskupami. 

IAR