Kolejne odkrycia podczas poszukiwań na powązkowskiej „Łączce”

fot. Twitter/poszukiwaniaipn

Nowe odkrycia Instytutu Pamięci Narodowej podczas poszukiwań ofiar terroru komunistycznego na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Oprócz ujawnionych kolejnych szczątków zespół wiceszefa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł medalik, który prawdopodobnie należał do jednej z ofiar komunistów.

Po tym, jak w zeszłym tygodniu, ekipa pracująca na tak zwanej „Łączce” odkryła kilkanaście ludzkich szkieletów, a także zbiorowy grób, w ostatnich dniach specjaliści natrafili na kolejne szczątki – mówi wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg.

 

Obecnie przy użyciu sprzętu ciężkiego rozbierane są kwatery z lat osiemdziesiątych, które przez wiele lat przykrywały doły, w których w latach czterdziestych i pięćdziesiątych potajemnie grzebano członków podziemia niepodległościowego. Jednocześnie każdy skrawek ziemi jest przesiewany przez wchodzących w skład zespołu wolontariuszy.

– To właśnie podczas takich czynności odkryto medalik – dodaje Szeląg.

 

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji informuje, że krewni ofiar terroru komunistycznego do końca czerwca mogą przyjść do bazy medycznej IPN na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w celu oddania materiału biologicznego.

IAR